Chytré využití slunce

Dávkovací systém pro přesné lepení při výrobě první zatahovací solární střechy na světě

Parkovací místa, logistické plochy a čistírny odpadních vod vyžadují hodně prostoru. Proč tento prostor nevyužít efektivně? Na to myslel švýcarský start-up dhp technology, když zkonstruoval první zatahovací solární střechu na světě. Jednotlivé moduly jsou vyráběny pomocí dávkovací technologie firmy DOPAG.

Na parkovišti lanovky Kronberg ve švýcarském kantonu Appenzell Innerrhoden mají návštěvníci připraveno příjemné překvapení. Mohou parkovat ve stínu a zároveň nabíjet svá elektrická vozidla. Parkoviště o rozloze 4 000 m² je kryto zatahovací solární střechou. Ta napájí systém lanovky Kronberg, která šplhá z údolí k horní stanici ve výšce přibližně 1600 metrů. Při bouřce, krupobití nebo sněžení se solární moduly samy složí a jsou uloženy v dlouhých garážích. První patentovaná zatahovací solární střecha na světě byla vyvinuta pod názvem Horizon společností dhp technology AG. Zastřešení parkoviště je jedním z nejnovějších projektů mladé švýcarské společnosti se sídlem v Zizers v kantonu Graubünden. Vše začalo projektem zastřešení čistírny odpadních vod. V roce 2018 byl uveden do provozu první model v čistírně odpadních vod pro město Chur. Byla to první instalace svého druhu na světě. S plochou 6 400 m² pokrývá zatahovací solární střecha 20 procent spotřeby elektřiny energeticky náročné čistírny odpadních vod. Výhodou je, že celý systém zůstává plně přístupný a stahovací solární střecha poskytuje stín při nezbytných údržbových pracích v létě a snižuje růst řas v nádržích.


Zaměřeno se na automatizaci

Stahovací solární střecha je řízena systémem s integrovaným meteo algoritmem. Na základě dat, která shromáždila meteorologická stanice namontovaná na systému se moduly buď rozloží, nebo při nepříznivém počasí stáhnou a uloží do garáže. Výkonní ředitelé Andreas Hügli a Gian Andri Diem našli s tímto podnikatelským nápadem mezeru na trhu. Dvojice uzpůsobila technologii pro flexibilní fotovoltaickou střechu parkoviště lanovky. Odlehčený systém se skládá z pozinkované nosné konstrukce a střechy ze solárních modulů zavěšených na nosných kabelech. Ty jsou vyrobeny z neoslňujícího plastu a vzájemně spojeny pomocí pantů.

"Co se týče výroby, od samého začátku jsme se soustředili na automatizaci, protože nám to umožňuje růst."
Gian Andri Diem

Pro výrobu jednotlivých solárních modulů byl do výrobní linky integrován dávkovací a směšovací systém eldomix firmy DOPAG. Odměřuje a míchá dvousložkové lepidlo, které se používá k lepení tenkých plastových fotovoltaických modulů na kovový rám. Aplikace materiálu je plně automatizovaná. Jednotlivé moduly jsou následně sestaveny do kompletní stahovací střešní linie. Firma již při výrobě prototypu využila možnost pronájmu zařízení od společnosti DOPAG.

„Solární moduly jsou vystaveny extrémním povětrnostním podmínkám, od silného slunečního záření, větru a deště až po sníh a teploty pod nulou,“ říká Andreas Huegli."Stabilní a odolné spojení modulů s rámem je pro nás proto životně důležité. Jsme ohromeni precizní, spolehlivou technologií dávkování a směšování DOPAG."
Andreas Hügli

 

Ve výrobní hale je vše plně automatizováno: fotovoltaické moduly jsou upevňovány ke kovovému rámu pomocí dávkovacího a směšovacího systému eldomix. Materiál je dávkován pomocí zubových čerpadel. Moduly jsou poté sestaveny do kompletní stahovací střešní linie. (Obrázek: dhp technology)

Zařízení Eldomix podává obě složky pomocí dvou zubových dávkovacích čerpadel. Ty jsou poháněny třífázovými asynchronními motory a nabízejí vysokou přesnost dávkování. Materiál je dodáván přímo z originálního kontejneru pomocí sudových čerpadel. Obecně je eldomix vhodný pro zpracování nízko až středně viskózních vícesložkových materiálů na bázi polyuretanu, epoxidu nebo silikonu. Materiál je homogenně promíchán pomocí statického směšovače. Směšovací poměr a vydávkované množství jsou variabilní. Materiál může být dávkován bodově nebo kontinuálně přes dávkovací ventil. 

Díky tomu lze fotovoltaické moduly bezpečně a spolehlivě připevnit ke kovovému rámu a následně sestavit do vysoce kvalitní stahovací solární střechy. Andreas Hügli a Gian Andri Diem byli se svým nápadem úspěšní. Výrobní linka běží na plnou kapacitu a další zatahovací solární střešní systémy budou brzy instalovány ve Švýcarsku a Německu.

 Pro více informací o dhp technology klikněte prosím zde: dhp-technology.ch

Vaše partnerství se společností DOPAG

 • Jeden kontakt pro celé systémové řešení: od dynamické směšovací hlavy a automatizace až po servis
 • Kompetentní podpora, návrh a automatizace procesů
 • Specializované technické centrum pro testování a školení zákazníků
 • Zakázková výroba: vzorkování, prototypy, malé objemy i velkovýroba
 • Úzká spolupráce a pravidelná interakce s výrobci materiálů
 • Desítky let zkušeností s technologií směšování a dávkování
 • Globální distribuce a servis ve více než 40 zemích

Rádi Vám poradíme

Jan Nožička General Manager
+420 602 426 833
Zaslat dotaz

Příklady aplikací

Aplikace

Vyberte si své aplikace:
Všechny články DOPAG v kostce:
 1. Dávkovací systémy pro výrobu vodíkových nádrží

  Dávkovací systém eldomix slouží k plnění impregnační lázně pro výrobu vodíkových nádrží s využitím procesu navíjení vláken.

  Více
 2. Dávkování tekutého silikonového kaučuku (LSR) v lékařské technice, potravinářském průmyslu a e-mobilitě

  Zvláště přísné podmínky platí pro výrobu v lékařské technice a potravinářském průmyslu. Speciální konfigurace společnosti DOPAG umožňuje použití dávkovacího systému v čistých prostorách.

  Více
 3. Jak přejít z ruční aplikace na strojní

  Kdy je výhodné přejít z ručního dávkování na dávkovací a míchací stroj? - Podpoříme vás při identifikaci všech relevantních ovlivňujících proměnných.

  Více
 4. Vysoká hospodárnost a široká škála použití těsnění z PU pěny

  Přečtěte si vše o pěnovém těsnění Form-In-Place-Foam (FIPFG) a o tom, jak již začalo přinášet revoluci do strojírenských odvětví a aplikací po celém světě.

  Více
 5. Nanášení těsnění a zalévání elektroniky pro výrobu wallboxů

  PU těsnění a zalévací hmoty chrání citlivou elektroniku ve wallboxu před prachem, špínou a vlhkostí. Nabízíme řešení pro obě aplikace.

  Více
 6. Dávkovací a směšovací technologie pro výrobu LNG tankerů

  Nabízíme dávkovací systémy pro spolehlivou aplikaci lepidel a tmelů při výrobě přepravních nádrží na zkapalněný zemní plyn (LNG).

  Více
 7. PU těsnění pro recyklovatelné HEPA filtry

  Díky zařízení dynamicLine DOPAG zajišťuje automatizovanou a čistou aplikaci těsnění z PU pěny na recyklovatelné HEPA filtry švýcarského výrobce Tecnofil.

  Více
 8. Přesné aplikace lepidla pro první stahovací solární střechu na světě

  Švýcarská start-up společnost dhp technology zkonstruovala první zatahovací solární střechu na světě. Pro výrobu modulů jsou použity dávkovací technologie firmy DOPAG.

  Více
 9. Těsnění a lepení rozváděčů

  Společnost DOPAG nabízí systém dynamicLine pro obě aplikace a umožňuje tak efektivní a automatizovanou sériovou výrobu.

  Více
 10. Ruční aplikace maziv

  Společnost DOPAG nabízí speciální dávkovací stanice pro ruční aplikaci maziv. Pomocí adaptéru lze ručně namazat nebo naolejovat součásti, jako jsou O-kroužky a další těsnění.

  Více
 11. Potahování samolepicích etiket silikonem

  Samolepicí etikety a samolepky jsou potahovány silikonovým povlakem. Nabízíme dávkovací systém, který zajišťuje zásobování materiálem.

  Více
 12. Zalévání elektronických obvodů

  DOPAG dodaldávkovací a směšovací systém pro zalévání  elektronických desek pro bateriové sady do elektrokol.

  Více
 13. Sériová výroba těsnění z PU pěny v automobilovém průmyslu

  Prostřednictvím zařízení dynamicLine nabízí DOPAG efektivní řešení pro sériovou výrobu těsnění z PU pěny ve všech průmyslových odvětvích.

  Více
 14. Lepení a nanášení těsnění v letecké výrobě

  Dávkovací a směšovací systém volumix poskytuje chytré řešení pro plnění kartuší lepidly a tmely v letecké výrobě.

  Více
 15. Automated bonding of filters

  For the production of plastic filter elements, DOPAG configured and automated metering and mixing system.

  Více
 16. Automated application of sealants

  DOPAG provides an individual solution for the application of one-component sealant in the production of cardan shafts for special vehicles.

  Více
 17. Sériová výroba těsnění z PU pěny

  Díky zařízení dynamicLine nabízí DOPAG efektivní řešení pro sériovou výrobu těsnění z PU pěny ve všech průmyslových odvětvích.

  Více
 18. Metering and mixing system for adhesive bonding of automotive components

  DOPAG develops a metering and mixing system for adhesive bonding of automotive components to ensure uniform standards worldwide.

  Více
 19. Ventily pro nástřik maziva při výrobě nábytku

  DOPAG nabízí výrobcům nábytku flexibilní a spolehlivá řešení pro automatizovanou aplikaci maziv.

  Více
 20. Efficient handling of components during dispensing sealing foam

  For the automated application of PU gaskets to control cabinet doors, DOPAG provides a dynamic mixing system in combination with a linear robot and shuttle sliding tables.

  Více
 21. Zalévání voštinových panelů

  Za použití dávkovacího systému coredis lze homogenně plnit voštinové jádro sendvičových panelů, které se používají pro interiéry letadel.

  Více
 22. Sealant dispensing for truck manufacturer

  DOPAG successfully supported a truck manufacturer with a dispensing system for the manual application of a single-component sealant.

  Více
 23. Ventily pro bezkontaktní nanášení maziv a olejů
  Ventily pro sprejové nanášení maziv a olejů. Bezkontaktní aplikace maziv na obtížně přístupné plochy.
  Více
 24. Přesné zalévání filtrů a filtračních prvků

  Přesné zalévání filtrů a filtračních prvků je nezbytné pro vysokou bezpečnost a čistotu. DOPAG podpořil globálního výrobce individuálně konfigurovanými systémy dávkování a míchání.

  Více
 25. Efektivní výroba komponentů pro rozvaděče a el. skříně
  S dynamicLine od DOPAGu je možné aplikovat těsnění a lepení s využitím pouze jednoho systému.
  Více
 26. Dávkovací systémy pro optimální dávkování maziva

  Požadavky na typ dávkování maziva se liší a vždy závisí na dané aplikaci. Zde se dozvíte více o čtyřech klíčových faktorech úspěšného návrhu systému!

  Více
 27. Kontinuální dávkování maziv, lepidel a tmelů
  Membránový dávkovací ventil zajišťuje přesnou, čistou aplikaci a vysokou spolehlivost v automatizovaných dávkovacích procesech.
  Více
 28. Dávkování tepelně vodivých materiálů / gap fillerů
  Používání tepelně vodivých materiálů ve výrobním procesu sebou nese zvýšené požadavky na dávkovací technologie - zjistěte více o řešení od DOPAGu.
  Více
 29. Automatizovaná aplikace PU těsnění na komponenty
  Ve srovnání s ručně vkládanými těsněními nabízejí automaticky aplikovaná PU těsnění mnohé výhody.
  Více
 30. Bodové ventily pro bezkontaktní nanášení maziva
  DOPAG představuje bodový ventil v novém videu:  bezkontaktní aplikace materiálů ve vysoce automatizovaných procesech.
  Více
 31. Dokonalé FIPFG aplikace
  Výrobce rozvaděčů Fandis nanáší pěnová těsnění na různé komponenty. DOPAG pro tuto aplikaci navrhl systém FIPFG.
  Více
 32. Speciální dávkování maziva
  Společnost DOPAG vyvinula dva speciální aplikační systémy maziv pro výrobu šroubového pohonu v automobilovém průmyslu.
  Více
 33. Dávkovací systémy pro tekutý 3D tisk
  Dávkovací systém eldomix plní zásobníky materiálu 3D tiskáren pro technologiíitekutého tisku.
  Více
 34. Automatizované systémy pro zalévání elektroniky
  DOPAG nabízí automatizovaná řešení zalévání pro různé aplikace - dva praktické příklady!
  Více
 35. Systémy na klíč pro automatické dávkování a míchání
  Ředitel pro technologie pan Daniel Geier v rozhovoru o výzvách v automatizované výdejní technologii.
  Více
 36. Automatické dávkování maziva
  DOPAG představuje výrobní buňku, kterou lze použít pro aplikaci maziv a olejů. Podívejte se také na ventily pro bezkontaktní nanášení materiálu.
  Více
 37. Dosing technology in rotor blade production
  Metering and mixing systems are neccessary in various applications in rotor blade production. DOPAG presents its solutions.
  Více
 38. Individuální systémy pro automatické dávkování lepidla

  Výrobce domácích spotřebičů Amica používá k výrobě dvířek trouby individuální systém dávkování lepidla od společnosti DOPAG.

  Více
 39. Automatizovaná výroba pěnových těsnění

  Pod názvem dynamicLine představuje výrobce dávkovací technologie DOPAG nově vyvinutý dynamický míchací systém pro celou řadu aplikací.

  Více
 40. Přesné dávkování maziv a olejů

  DOPAG vyvinul speciální dávkovací systém pro automatické mazání plynových pružin.

  Více
 41. Mazání v automobilovém průmyslu

  Individuální systémy dávkování maziv a lepidel od DOPAG zaručují nejvyšší kvalitu elektrických parkovacích brzd.

  Více
Zobrazit více