Kdy je výhodné přejít z ruční aplikace na strojní aplikaci materiálů?

Individuální požadavky jsou klíčovým faktorem při výběru dávkovacího a směšovacího systému

Tekuté a pastovité materiály nabízejí širokou škálu možností pro trvalé spojení součástí vyrobených z různých materiálů, pro utěsnění nebo pro realizaci konstrukčních požadavků. Kdy a kde se používá dávkovací a směšovací systém, určují různé parametry procesu.

Inteligentní plánování výrobního procesu nezačíná otázkou, zda použít ruční nebo strojní aplikaci materiálů – a rozhodně ne „špičkovou technologií“. Mnohem důležitější je důkladně porozumět vlastnostem materiálu za různých podmínek a s vysokou přesností definovat cíle. Teprve pak lze správně popsat výrobní kroky. To zabraňuje nesprávnému naplánování následného procesu, a z toho plynoucích chyb – bez ohledu na to, zda je použito strojní zpracování či nikoli. Jakmile byly identifikovány všechny relevantní ovlivňující proměnné a stanoveny cíle, může být rozhodnuto, zda se o výrobní proces má nebo může postarat člověk nebo stroj.

Manuální aplikátory

Pokud je instalován nový aplikační proces, první orientační kroky se obvykle mapují pomocí ručních aplikátorů nebo kazet. Tímto způsobem lze na základě výchozích prototypů snadno a rychle ověřit základní proveditelnost. V některých průmyslových odvětvích může být kazeta v jednosložkové nebo dvousložkové formě vždy primární volbou. Například pokud má být lepení prováděno v trupu letadla, automatický dávkovací a směšovací systém není z logistického hlediska obvykle vhodný, jako je tomu v případě systémové technologie pro 8 metrové lepení. Také v případě rozsáhlých aplikací, například ve stavebnictví a dopravě, jsou obecně výhodnější manuální řešení. To platí i pro „jednoduché“ aplikace, které nekladou vysoké nároky na vizuální výsledek nebo materiálové vlastnosti.

„Vývoj“ od ručního ke strojovému zpracování

Přechod od ručního ke strojovému zpracování materiálů představuje důležitý krok ve „vývoji“ výrobního procesu. Klíčová kritéria pro pořízení systému nelze obecně stanovit. Nejprve je třeba zvážit primární ovlivňující faktory – typicky však existuje jeden nebo dva faktory, které jsou rozhodující a které pak ovlivňují situaci ve prospěch nebo neprospěch strojového zpracování.
V případě vysokých objemů nebo požadavků na vysokou kvalitu, které nelze realizovat ručně, se investice do dávkovacího a směšovacího systému vyplatí. V některých případech to může snížit provozní náklady – například proto, že se likviduje méně nevyužitého materiálu a produkuje se méně vadných kusů.
Je rovněž možné použít přechodové řešení. Zde se dávkovací a směšovací prostředek používá pouze k plnění materiálových kazet. To se však ukazuje jako prospěšné až od určitého objemu materiálu. Cena materiálu je v tomto případě podstatně nižší ve srovnání s hotovými kazetami a i v logistickém procesu lze dosáhnout úspor.

Interakce mezi aplikací a produktem

Při rozhodování o metodě dávkování, která má být použita, hrají klíčovou roli interakce mezi aplikací a produktem. Pokud výrobek vyžaduje vysokou přesnost, automaticky to znamená, že na aplikaci budou kladeny vysoké nároky. V mnoha případech je jedinou možností strojové, případně automatizované (robotem asistované) zpracování. V případě ruční aplikace vždy panuje určitá nejistota, zda vyráběné komponenty splňují dříve definované cíle. I sebemenší rozdíly ve směšovacím poměru mohou vést k významným rozdílům v kvalitě konečného výrobku. Kuličky lepidla nebo tmelu mohou mít například různou pevnost nebo zalévací hmoty mohou být náchylné na chlad nebo vlhkost. Kromě toho, kuličky lepidla nebo těsnicího materiálu nelze vždy aplikovat se stoprocentní přesností a pečlivostí. Při ruční aplikaci se obvykle nanáší více lepidla, aby se zajistilo bezpečné spojení, ale hrozí, že součást nebude z vizuálního hlediska vypadat dobře spojená. V případě vysokých požadavků na vizuální kvalitu proto ruční lepení obvykle nepřichází v úvahu. Kromě toho je důležitým faktorem úroveň dovednosti dotyčných pracovníků. Různé úrovně dovednosti mohou vést k různým výsledkům. Existuje také riziko, že chyby mohou být učiněny nevědomky kvůli nedostatku odborných znalostí. Uživatel se může rychle stát hlavním slabým místem při zpracování materiálů.

Zohlednění vlastností materiálu, manipulace a výrobních kroků

Pokud se mají například lepit součásti, je třeba určit lepidlo, které je vhodné pro spojované části. To se týká konzistence během procesu dávkování a spojování i následného vytvrzeného stavu. Kromě toho hrají důležitou roli obecné podmínky, jako je vlhkost nebo teplota ve výrobním prostředí. Tyto podmínky mohou ovlivnit plánování výrobního procesu nebo kvalitu výrobku. Na výrobní proces má také významný vliv plánování času. V závislosti na tom, jak dlouho musí lepidla nebo těsnicí materiály a zalévací hmoty tvrdnout, musí být čas zahrnut do plánování všech předcházejících a navazujících výrobních kroků, včetně kompletní manipulace se součástmi. Polyuretanovému lepidlu trvá přibližně sedm dní, než zcela ztvrdne. To by samozřejmě mělo být zohledněno ve výpočtech. Při výběru vhodného způsobu zpracování je třeba zvážit, zda se má pro aplikaci použít jednosložkové nebo dvousložkové lepidlo.

Může být rovněž nezbytná předběžná úprava, aby se zajistilo, že povrch součásti je čistý a že je zaručena přilnavost mezi lepidlem a podkladem. V některých případech může být nutná následná úprava, například pokud lepidla tvrdnou pouze pod UV zářením. Kromě toho existují lepidla, která nemohou být zpracována ručně vůbec, protože je třeba je připravit. To zahrnuje odplynění, regulaci teploty a dopravu v uzavřené smyčce, aby se zajistilo, že se plniva s vyšší hustotou nemohou usadit. To se mimochodem při vyšší okolní teplotě děje mnohem rychleji.

 

Požadavky na proces dávkování

Proces měření je jen jedním z mnoha výrobních kroků, které se podílejí na tvorbě konečného výrobku, ale často je to rozhodující krok. Skutečnost je taková, že v případě ručního zpracování dochází vždy k nepřesnostem v procesu dávkování, přičemž odpovídající sledování není možné.

Ve všech oblastech se zvyšují nároky na kvalitu všech výrobků. Roste poptávka po vysoké spolehlivosti procesu, konzistentním zajišťování kvality a komplexní dokumentaci. Následující faktory lze realizovat pouze pomocí dávkovacího a směšovacího systému:

  • Konstantní směšovací poměr při více složkách
  • Vypouštěné množství
  • Velikost dávky
  • Definovaný rozsah tolerance
  • Kontrola aplikace a dokumentace


V případě vysokých nároků na proces dávkování je strojní zpracování obecně jedinou možností. Zaručuje vysokou úroveň spolehlivosti procesu a reprodukovatelnosti procesu dávkování za všech okolností. Uživatel může všechny parametry konfigurovat, ukládat, monitorovat a dokumentovat s vysokou přesností. To je důležité zejména v případě, že společnosti chtějí být certifikovány a musí splňovat normu DIN 2304 týkající se požadavků na kvalitu procesu lepení.
 

 

Zohlednění ekonomických faktorů

Ekonomické faktory hrají samozřejmě důležitou roli. Pořízení dávkovacího a směšovacího systému může znamenat vysoké investice v závislosti na velikosti společnosti. Na druhé straně jsou provozní náklady podstatně vyšší v případě ručního zpracování. Úsilí spojené s výrobou kazet je u výrobců materiálů vyšší, takže ceny jsou přibližně třikrát až desetkrát vyšší než u 20 litrových nádob. Kromě toho zpracování s kazetami vytváří spoustu nevyužitelného materiálu a zbytečného odpadu. Kazety často nelze řádně vyprázdnit a je třeba je zlikvidovat ve formě nebezpečného odpadu. Větší nádoby a méně odpadu tak mohou ušetřit materiál a tím i náklady. Zdroje jsou využívány efektivně a to má menší dopad na životní prostředí. Aplikace materiálů s kazetami často také trvá podstatně déle než při použití dávkovacího a směšovacího systému, protože kazeta musí být nejprve naplněna nebo vyměněna. Dalším důležitým faktorem je samotná hodnota produktu. Pokud mají výrobky nebo součásti po slepení velmi vysokou hodnotu, pak se ztráty rychle načítají, pokud dojde k odmítnutí v důsledku kvalitativních vad. Čím vyšší je přidaná hodnota vytvořená procesem lepení nebo zalévání, tím více péče je zapotřebí pro proces dávkování. To znamená, že investice do dávkovacího a směšovacího systému mohou být prospěšné i v případě menších množství.

Závěr

V konečném důsledku je výrobní proces určován vlastnostmi materiálu a cíli pro konečný produkt. Technické možnosti nebo náklady a přínosy proto musí být vždy a znovu hodnoceny v každém jednotlivém případě. V závislosti na aplikaci může být chybovost v případě ručního zpracování s kazetami vyšší než u strojního zpracování s použitím dávkovacího a směšovacího systému. Druhý uvedený způsob je dražší na pořízení, ale může se vyplatit z mnoha důvodů. Pokud musí společnost splňovat určitou úroveň spolehlivosti procesu, zajištění kvality a požadavků na dokumentaci, pak je dávkovací a směšovací systém opravdu jedinou možností. V případě nízkých objemů nebo v případech, kdy je vizuální aspekt méně podstatný, může být ruční aplikace mnohem efektivnější. Celkově mohou jednotlivé aspekty nebo několik faktorů dohromady ovlivnit rozhodnutí pro nebo proti použití dávkovacího a směšovacího systému. V dalším článku popisujeme konkrétní kroky při přechodu na strojové zpracování materiálů a vysvětlujeme, co je třeba vzít v úvahu při nákupu dávkovacího a směšovacího systému.

Vaše partnerství se společností DOPAG

  • Jeden kontakt pro celé systémové řešení: od dynamické směšovací hlavy a automatizace až po servis
  • Kompetentní podpora, návrh a automatizace procesů
  • Specializované technické centrum pro testování a školení zákazníků
  • Zakázková výroba: vzorkování, prototypy, malé objemy i velkovýroba
  • Úzká spolupráce a pravidelná interakce s výrobci materiálů
  • Desítky let zkušeností s technologií směšování a dávkování
  • Globální distribuce a servis ve více než 40 zemích

Rádi Vám poradíme

Referenční projekty

Aplikace

Vyberte si své aplikace:
Všechny články DOPAG v kostce:
  1. Dávkování míchání a nanášení tepelně vodivého silikonového materiálu

    Dávkovací a míchací systém vectomix TC od společnosti DOPAG zpracovává tepelně vodivé materiály přesně a čistě. Tato aplikace ukazuje zpracování materiálu Wacker Semicosil 9672.

    Více
  2. Lepicí korálky v elektronickém průmyslu

    Větší množství za kratší dobu - Pro lepení pouzder pro LED svítidla společnost DOPAG nakonfigurovala automatizovaný měřicí systém, který přesně splňuje tyto požadavky.

    Více
  3. S automatizovanou výrobou optimálního těsnění z PU pěny

    Technologie, materiál a součást - tyto tři faktory musí být optimálně sladěny pro automatizovanou výrobu těsnění z PU pěny. Společnosti DOPAG a Stassen Industries GmbH společně radí zákazníkům.

    Více
  4. Sériová výroba polyuretanových pěnových těsnění pro skříňové rozváděče s využitím technologie FIPFG

    Při zakázkové výrobě skříňových rozváděčů spoléhá společnost SAE Schaltanlagenbau Erfurt na linku dynamicLine od DOPAG. Navštívili jsme je na místě.

    Více
  5. Dávkování dvou různých druhů maziva

    Nakonfigurovali jsme automatizovaný systém dávkování maziva, který optimalizuje výrobní procesy v automobilovém průmyslu.

     
    Více
  6. Dávkovací systémy pro výrobu vodíkových nádrží

    Dávkovací systém eldomix slouží k plnění impregnační lázně pro výrobu vodíkových nádrží s využitím procesu navíjení vláken.

    Více
  7. Dávkování tekutého silikonového kaučuku (LSR) v lékařské technice, potravinářském průmyslu a e-mobilitě

    Zvláště přísné podmínky platí pro výrobu v lékařské technice a potravinářském průmyslu. Speciální konfigurace společnosti DOPAG umožňuje použití dávkovacího systému v čistých prostorách.

    Více
  8. Jak přejít z ruční aplikace na strojní

    Kdy je výhodné přejít z ručního dávkování na dávkovací a míchací stroj? - Podpoříme vás při identifikaci všech relevantních ovlivňujících proměnných.

    Více
  9. Vysoká hospodárnost a široká škála použití těsnění z PU pěny

    Přečtěte si vše o pěnovém těsnění Form-In-Place-Foam (FIPFG) a o tom, jak již začalo přinášet revoluci do strojírenských odvětví a aplikací po celém světě.

    Více
  10. Nanášení těsnění a zalévání elektroniky pro výrobu wallboxů

    PU těsnění a zalévací hmoty chrání citlivou elektroniku ve wallboxu před prachem, špínou a vlhkostí. Nabízíme řešení pro obě aplikace.

    Více
  11. Dávkovací a směšovací technologie pro výrobu LNG tankerů

    Nabízíme dávkovací systémy pro spolehlivou aplikaci lepidel a tmelů při výrobě přepravních nádrží na zkapalněný zemní plyn (LNG).

    Více
  12. Bezdotykové nanášení maziva a oleje

    Bezkontaktní aplikace maziv splňuje všechny podmínky pro komplexní, automatizované výrobní procesy a v mnoha průmyslových odvětvích je již standardem. Představujeme možnosti.

    Více
  13. PU těsnění pro recyklovatelné HEPA filtry

    Díky zařízení dynamicLine DOPAG zajišťuje automatizovanou a čistou aplikaci těsnění z PU pěny na recyklovatelné HEPA filtry švýcarského výrobce Tecnofil.

    Více
  14. Přesné aplikace lepidla pro první stahovací solární střechu na světě

    Švýcarská start-up společnost dhp technology zkonstruovala první zatahovací solární střechu na světě. Pro výrobu modulů jsou použity dávkovací technologie firmy DOPAG.

    Více
  15. Těsnění a lepení rozváděčů

    Společnost DOPAG nabízí systém dynamicLine pro obě aplikace a umožňuje tak efektivní a automatizovanou sériovou výrobu.

    Více
  16. Ruční aplikace maziv

    Společnost DOPAG nabízí speciální dávkovací stanice pro ruční aplikaci maziv. Pomocí adaptéru lze ručně nanášet mazivo nebo olej na součástky, jako jsou O-kroužky a další těsnění.

    Více
  17. Potahování samolepicích etiket silikonem

    Samolepicí etikety a samolepky jsou potahovány silikonovým povlakem. Nabízíme dávkovací systém, který zajišťuje zásobování materiálem.

    Více
  18. Zalévání elektronických obvodů

    DOPAG dodaldávkovací a směšovací systém pro zalévání  elektronických desek pro bateriové sady do elektrokol.

    Více
  19. Sériová výroba těsnění z PU pěny v automobilovém průmyslu

    Prostřednictvím zařízení dynamicLine nabízí DOPAG efektivní řešení pro sériovou výrobu těsnění z PU pěny ve všech průmyslových odvětvích.

    Více
  20. Lepení a nanášení těsnění v letecké výrobě

    Dávkovací a směšovací systém volumix poskytuje chytré řešení pro plnění kartuší lepidly a tmely v letecké výrobě.

    Více
  21. Automatické lepení filtrů

    DOPAG systém dávkování a směšování konfigurovaný a automatizovaný pro výrobu plastových filtračních prvků.

    Více
  22. Automatizovaná aplikace tmelů

    Společnost DOPAG nabízí individuální řešení pro aplikaci jednosložkového tmelu při výrobě kardanových hřídelí pro speciální vozidla.

    Více
  23. Sériová výroba těsnění z PU pěny

    Díky zařízení dynamicLine nabízí DOPAG efektivní řešení pro sériovou výrobu těsnění z PU pěny ve všech průmyslových odvětvích.

    Více
  24. Dávkovací a míchací systém pro lepení automobilových dílů

    Společnost DOPAG vyvíjí dávkovací a míchací systém pro lepení automobilových dílů, který zajišťuje jednotné standardy na celém světě.

    Více
  25. Ventily pro nástřik maziva při výrobě nábytku

    DOPAG nabízí výrobcům nábytku flexibilní a spolehlivá řešení pro automatizovanou aplikaci maziv.

    Více
  26. Efektivní manipulace s komponenty při dávkování těsnicí pěny

    Pro automatizovanou aplikaci PU těsnění na dveře rozvaděčů nabízí společnost DOPAG dynamický míchací systém v kombinaci s lineárním robotem a posuvnými stoly.

    Více
  27. Zalévání voštinových panelů

    Za použití dávkovacího systému coredis lze homogenně plnit voštinové jádro sendvičových panelů, které se používají pro interiéry letadel.

    Více
  28. Sealant dispensing for truck manufacturer

    DOPAG successfully supported a truck manufacturer with a dispensing system for the manual application of a single-component sealant.

    Více
  29. Ventily pro bezkontaktní nanášení maziv a olejů
    Ventily pro sprejové nanášení maziv a olejů. Bezkontaktní aplikace maziv na obtížně přístupné plochy.
    Více
  30. Přesné zalévání filtrů a filtračních prvků

    Přesné zalévání filtrů a filtračních prvků je nezbytné pro vysokou bezpečnost a čistotu. DOPAG podpořil globálního výrobce individuálně konfigurovanými systémy dávkování a míchání.

    Více
  31. Efektivní výroba komponentů pro rozvaděče a el. skříně
    S dynamicLine od DOPAGu je možné aplikovat těsnění a lepení s využitím pouze jednoho systému.
    Více
  32. Dávkovací systémy pro optimální dávkování maziva

    Požadavky na typ dávkování maziva se liší a vždy závisí na dané aplikaci. Zde se dozvíte více o čtyřech klíčových faktorech úspěšného návrhu systému!

    Více
  33. Kontinuální dávkování maziv, lepidel a tmelů

    Membránový dávkovací ventil zajišťuje přesnou, čistou aplikaci a vysokou spolehlivost v automatizovaných dávkovacích procesech.

    Více
  34. Dávkování tepelně vodivých materiálů / gap fillerů

    Používání tepelně vodivých materiálů ve výrobním procesu sebou nese zvýšené požadavky na dávkovací technologie - zjistěte více o řešení od DOPAGu.

    Více
  35. Automatizovaná aplikace PU těsnění na komponenty

    Ve srovnání s ručně vkládanými těsněními nabízejí automaticky aplikovaná PU těsnění mnohé výhody.

    Více
  36. Bodové ventily pro bezkontaktní nanášení maziva

    DOPAG představuje bodový ventil v novém videu:  bezkontaktní aplikace materiálů ve vysoce automatizovaných procesech.

    Více
  37. Dokonalé FIPFG aplikace

    Výrobce rozvaděčů Fandis nanáší pěnová těsnění na různé komponenty. DOPAG pro tuto aplikaci navrhl systém FIPFG.

    Více
  38. Speciální dávkování maziva

    Společnost DOPAG vyvinula dva speciální aplikační systémy maziv pro výrobu šroubového pohonu v automobilovém průmyslu.

    Více
  39. Dávkovací systémy pro tekutý 3D tisk

    Dávkovací systém eldomix plní zásobníky materiálu 3D tiskáren pro technologiíitekutého tisku.

    Více
  40. Automatizované systémy pro zalévání elektroniky

    DOPAG nabízí automatizovaná řešení zalévání pro různé aplikace - dva praktické příklady!

    Více
  41. Systémy na klíč pro automatické dávkování a míchání

    Ředitel pro technologie pan Daniel Geier v rozhovoru o výzvách v automatizované výdejní technologii.

    Více
  42. Automatické dávkování maziva

    DOPAG představuje výrobní buňku, kterou lze použít pro aplikaci maziv a olejů. Podívejte se také na ventily pro bezkontaktní nanášení materiálu.

    Více
  43. Dosing technology in rotor blade production

    Metering and mixing systems are neccessary in various applications in rotor blade production. DOPAG presents its solutions.

    Více
  44. Individuální systémy pro automatické dávkování lepidla

    Výrobce domácích spotřebičů Amica používá k výrobě dvířek trouby individuální systém dávkování lepidla od společnosti DOPAG.

    Více
  45. Automatizovaná výroba pěnových těsnění

    Pod názvem dynamicLine představuje výrobce dávkovací technologie DOPAG nově vyvinutý dynamický míchací systém pro celou řadu aplikací.

    Více
  46. Přesné dávkování maziv a olejů

    DOPAG vyvinul speciální dávkovací systém pro automatické mazání plynových pružin.

    Více
  47. Mazání v automobilovém průmyslu

    Individuální systémy dávkování maziv a lepidel od DOPAG zaručují nejvyšší kvalitu elektrických parkovacích brzd.

    Více
Zobrazit více