RTM – tvarování s transportem pryskyřice

Při výrobě tvarovaných dílů vyráběných z plastu vyztuženého vláknem je možné použít různé procesy. Kromě infuze nebo technologie RIM (Resin Injection Moulding, tvarování pomocí vstřikování pryskyřice), se při výrobě kompozitních komponent, například částí podvozku nebo konstrukce vozidel v automobilovém průmyslu používá také tzv. proces RTM – (Resin Transfer Moulding, tvarování s transportem pryskyřice). V procesu RTM se používá polyuretan a materiály na bázi epoxidové pryskyřice.

Při procesu RTM se polotovar typu NCF (výztuž) impregnuje pryskyřicí. Na rozdíl od infuze, kde se používá jednodílná tvarovací forma v kombinaci s vakuovým zařízením, se v procesu RTM používá uzavřená forma. Do ní se vkládají polotovary - výztuže. Tím se vytvoří čistý povrch pro obě strany komponentu. Vakuová operace se také provádí v této formě.

Dávkovací systém připraví vícesložkový materiál a provádí vstřikování tohoto materiálu do uzavřené formy, přičemž tlak je vyšší než atmosférický. Tím se zvyšuje kvalita kompozitního komponentu a je možné dosahovat nejvyšších standardů, zejména pokud jde o kvalitu povrchu výrobku. Jakmile je dokončena vulkanizace sloučeniny, komponent je odebrán z formy a je dále zpracován.

Pro výrobu kompozitních komponent v procesu RTM je možné použít systémy DOPAG eldomix a compomix.

Dávkovací systémy pro procesy RTM

  1. compomix BL

    compomix BL

    Systémy řady compomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací systémy.

  2. eldomix

    eldomix

    Systémy řady eldomix 100/600 jsou bezproplachové, kompaktní dávkovací systémy se zubovým čerpadlem.

Abychom porozuměli našim zákazníkům a mohli stále zlepšovat naše služby, využívá DOPAG souborů cookies. Užíváním našich služeb souhlasíte s naším užívaním cookies.

Close