Obnovitelné energie
Robustní kvalita za extrémních podmínek

Výroba rotorových listů

Precizní technologie na zpracování pryskyřic, lepidel a gelcoat materiálu

Oblast obnovitelné - větrné energie je neustále rostoucí sektor skrývající mnohý potenciál pro výrobce elektráren a rotorových listů. Kromě navyšování elektráren na pevnině se silné poptávce těší hlavně i elektrárny na moři. Severoevropská pobřeží například momentálně procházejí výstavbou rozsáhlých větrných parků, které díky příznivým větrným podmínkám nepřetržitě produkují energii. Samotné turbíny však musí být schopny ustát i extrémní počasí, a to kdykoliv a jakkoliv dlouho.

Kam směřuje výroba rotorových listů
Listy rotoru větrných elektráren se vyrábějí ve stále větších dimenzích. Díky užití nových materiálů se jejich délka nyní může pohybovat na více než 80m. Kvůli zvýšené poptávce po zpevňovacích vláknech se prodlužují i dodací lhůty. Spotřeba lepidlových pryskyřic i povrchových materiálů stoupá, což znamená, že i přístroje na přípravu směsí materiálů musí s tímto navýšením držet krok. To samé platí i pro patřičně vysoké standardy kvality v oblasti mořské větrné energie.

Naše řešení pro výrobu rotorových listů
Jako jednička ve výrobě směšovacích zařízení pro oblast větrné energie disponuje DOPAG kompletním portfoliem zaměřeným na různé aplikace při výrobě rotorových listů. To zahrnuje jak zalévací stroje s objemovým výkonem přes 60 l/min, tak i přístroje na aplikaci lepidel, které zpracovávají hmoty při rychlosti přesahující 30 kg/min. Tím je umožněna vyšší produktivita. Kvůli vysoké spotřebě pryskyřice při zalévání a požadavkům na kvalitu pojiv vláknových kompozitů je nezbytné pryskyřici odvzdušňovat. DOPAG nabízí přístroj, který dokáže odvzdušnit (vakuum) přes 40 litrů pryskyřice za minutu.

Dodatečně můžeme poskytnout široké portfolio specializované na řešení povrchových úprav rotorových listů, včetně přístrojů na Gelcoat a směšování erozních nátěrů a stěrkových hmot. DOPAG vyvíjí inovativní materiály, například k zapečetění přední hrany pro zábranu škody způsobené kapkami vody na špičkách listů při rotaci přesahující 400 km/h.

Dávkovací a směšovací technologie od DOPAG ve výrobě
Vzhledem k tomu, že jsou rotorové listy vystaveny tomu nejvyššímu zatížení, může mít i sebemenší pochybení při jejich výrobě dalekosáhlé následky.

Rotorový list se zpravidla skládá z laminátových směsí a zpevňujících materiálů jako jsou balza nebo pěnové materiály, a to z důvodu tření. Výrobní proces začíná zhotovením vrchní a spodní vrstvy. Jako první vrstva je pomocí dávkovacího přístroje gelcomix nanesen Gelcoat, který tomuto dílu poskytne kvalitní povrch. Následně je forma vyložena suchou vlákennou drtí, zaopatřena urychlovači a nakonec je celý díl vakuově zapečetěn fólií a přepraven. Toto považujeme za nejvhodnější výrobní postup.

Dalšími kroky jsou pak odvzdušnění zalévacích pryskyřic a nakonec vlastní proces zalévání. Odvzdušňování je nutné provést kvůli zabránění vzniku vzduchových bublin v materiálu při kontaktu se vzduchem či při dopravě. To by totiž mohlo vést k uvěznění vzduchu ve vláknových kompozitech, což by bylo ve vakuové konstrukci krajně nežádoucí. Proces odvzdušňování z materiálu spolehlivě odstraní i ty nejmenší bubliny. Infuzní přístroj typu compomix je hadičkami  napojen přímo na vakuovou konstrukci. Alternativně je možné použít materiálové zásobníky, které jsou směsí naplněné a rovněž napojené infuzními hadicemi. Po zalití následuje vyreagování ve formě. Při tomto procesu je teplota přísně monitorována a regulována tak, aby nedošlo k žádnému poškození materiálu exotermickými reakcemi odehrávajícími se v pryskyřici.

Když je konstrukční díl plně vytvrzen, odstraní se veškerá aditiva a následuje lepení výstuží a obou dílů. Lepící housenky jsou naneseny pomocí přístroje na lepidlové směsi typu gluemix. Finálně jsou oba díly zaceleny a vzniká konečný výrobek, rotorový list.

Rádi Vám poradíme

Ing. Markéta Pourová Technical Quotation Manager
+420 777 762 161
Zaslat dotaz

Lepení a utěsňování je stále populárnější metodou nešroubovaného spojování komponentů. Se systémy od DOPAG se dávkuje spolehlivě a přesně.

 1. compomix BL

  compomix BL

  Systémy řady compomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací systémy.

 2. eldomix

  eldomix

  Systémy řady eldomix 100/600 jsou bezproplachové, kompaktní dávkovací systémy se zubovým čerpadlem.

Společnost DOPAG nabízí spolehlivá řešení pro výrobu komponent z kompozitů vyztužených vláknem, například RTM, navíjení kompozitních vláken, infuze, pultruze atd.

 1. compomix BL

  compomix BL

  Systémy řady compomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací systémy.

 2. eldomix

  eldomix

  Systémy řady eldomix 100/600 jsou bezproplachové, kompaktní dávkovací systémy se zubovým čerpadlem.

 3. gelcomix

  gelcomix

  Systémy sortimentu gelcomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací a míchací systémy se zubovými čerpadly.

 4. gluemix

  gluemix

  Gluemix je kompaktní a bezproplachový systém dávkování se zubovým čerpadlem.